porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 16


 
 
2
 
1
 
 
 
AD-Ctemat nr 308-826
visibility czytano 236 razy

Hydroizolacje kamiennych fundamentów budynku zabytkowego


Witam,
Chodzi mi o poradę jak izolować ścianę fundamentową z muru kamiennego budynku z początku XX wieku. Na murze kamiennym stoi ściana ceglana w której wykonuję iniekcje powyżej posadzki na gruncie. Izolację poziomą robię też w płycie na gruncie, która będzie nowa. Mam natomiast problem z izolacją samego muru kamiennego. Mogę go wytynkować w celu wyrównania i izolować mineralnie od strony zewn. i wnętrza obiektu lub nie izolować wcale. Nie wiem czy izolacja w takim wypadku jest potrzebna oraz czy wykonanie jej w opisany sposób będzie prawidłowe. Czy tynk na ścianie fundamentowej nie popęka? Ściana kamienna nie będzie od frontu izolowana termicznie natomiast z boku budynku będzie izolowana 5 cm pianką pir ponieważ frontowa ściana budynku ma pozostać bez izolacji - wytyczne konserwatorskie - a boczne będą ocieplane styropianem i tynkowane.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe hydroizolacje fundamenty porady wykonawcom porady inżynierom remonty budynki zabytkowe

Tomasztemat nr 308-868
visibility czytano 348 razy

Czy impregnować płytki parapetowe zewnętrzne?


Czy płytki wbudowane na parapety zewnętrzne należy impregnować?
Dlaczego? Czym? W jakich przypadkach tego nie robić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budynki zabytkowe parapety zewnętrzne kamienne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-889
visibility czytano 374 razy

Rola opaski wokół fundamentu z hydroizolacją i bez


1). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

2). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

3). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

4). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki zabytkowe projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

MBtemat nr 308-1351
visibility czytano 312 razy

Zamoczenia przypór i podciąganie wilgoci w domu zabytkowym


1. W zabytkowym domu przypory (szkarpy) wystają poza obrys dachu, co powoduje że pada na nie deszcz - widać do wyraźnie do jakiej wysokości szkarpa pokryta jest glonami. Pytanie jak najbezpieczniej to:
- wyczyścić
- uzupełnić (w przypadku wykruszeń)
- ochronić (zaimpregnować)?

2. W tym samym obiekcie na tylnej ścianie mamy znane zjawisko podciągania wód z gruntu. W jaki sposób najlepiej rozprawić się z tym problemem, przy zastrzeżeniu że odsłanianie ściany fundamentowej (najpewniej - kamiennej) może stanowić problem? Może pozioma przepona + osuszenie ściany, skucie tynku i położenie tynku renowacyjnego?

Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe fizyka budowli remonty renowacje zawilgocenia

Breslandtemat nr 308-1354
visibility czytano 494 razy

Łączenie taśmy hydroizolacyjnej w narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych


W załączniku przedstawiam zagadnienia odnośnie szczegółów hydroizolacji dla płyty fundamentowej w budynku podpiwniczonym, będę wdzięczny za pomoc.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki zabytkowe hydroizolacje taśmy klejące butylowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Michał Klepacztemat nr 308-1380
visibility czytano 470 razy

Hydroizolacja starego fundamentu z roku 1894


Witam serdecznie,
chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo wykonać hydroizolację na ścianie fundamentowej starego budynku (rok budowy 1894)? Budynek jest częściowo podpiwniczony, w części nie podpiwniczonej fundament jest z kamienia (piaskowiec?) wys. ok1,2m. Część podpiwniczona to fundament z cegły pełnej i kamień jako warstwa ok 20cm pod cegłą. Grunt to glina, natomiast woda gruntowa jest na poziomie pierwszej cegły w piwnicy.
Pozdrawiam
Michał Klepacz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budynki zabytkowe domy murowane ekspertyzy fizyka budowli fundamenty hydroizolacje kamień naturalny mury naprawy porady inwestorom projekty wykonawcze remonty renowacje

Tomasztemat nr 308-1530
visibility czytano 271 razy

Skuwanie tynku cementowego bez uszkodzenia podłoża


Jak skuć okładziny tynkarskie z tynków cementowych bez uszkodzenia lica cegły lub kamienia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady architektom budynki zabytkowe

Mavericktemat nr 308-1584
visibility czytano 743 razy

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników


Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą.

Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.
1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?
2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.
3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.

Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

iztemat nr 308-1695
visibility czytano 274 razy

Wentylacja łazienki w budynku bez kanałów wentylacyjnych


Dzień dobry,
Bardzo proszę o odpowiedź w sprawie wentylacji w łazience, w istniejącym budynku.
Niestety w istniejących kominach brak jest wolnego kanału, do którego mogłabym podłączyć wentylację grawitacyjną łazienki (pom. 1.3.).

1.Czy zastosowanie wentylatora z czujnikiem światła i wilgoci w ścianie zewnętrznej jest wystarczającym i prawidłowym rozwiązaniem wentylacji łazienki?
2.Czy muszę wykonać dodatkowy kanał wentylacji grawitacyjnej po ścianie zewnętrznej, o długości nie mniejszej niż 3m? Niestety jest to budynek pod konserwatorem, więc raczej konserwator nie wyrazi zgody na takie rozwiązanie.
3.Czy jeżeli piec gazowy jest z zamkniętą komorą spalania, to będę mogła wykorzystać istniejący kanał wentylacyjny w pom. gosp. 1.2 na wentylację łazienki?

Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa budynki zabytkowe

Maria R-Otemat nr 308-1734
visibility czytano 253 razy

Ocieplenie willi drewnianej z XIX wieku


Szanowny Panie Jerzy
Z mężem zakupiliśmy willę modrzewiową z XIX wieku. Dom wpisany jest do rejestru zabytków, w związku z czym konserwator chce nam narzucić ocieplenie od wewnątrz. Chcemy
prosić Pana o poradę dotyczącą technologii izolacji cieplnej w w/w budynku.
P
o przeczytaniu Pana wypowiedzi na forum i w książce doszliśmy do wniosku, że rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie chyba wełny mineralnej czy innej na zewnątrz i przykrycie tego deskami o grubości 28mm imitującymi rysunek belki zastanej.
Jak Pan to ocenia?
Oczekując Pana odpowiedzi,
serdecznie pozdrawiamy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe domy szkieletowe drewniane domy z bala porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.